Czarna łazienka – najważniejsze zagadnienia!
Czerń to odcień, na jaki stawiają jednostki zdecydowane. Przed podjęciem prac dobrze jest przygotować analizę a także wizualizację tego pomieszczenia, gdyż późniejsze zmiany mogą być drogie.
Powiązanie bieli i czerni jest niezwykle powszechne nie wyłącznie w aranżacji pokoju lub kuchni. Coraz powszechniej oraz zdecydowanie wchodzi również do naszych toalet. Bo czarny kolor wizualnie zmniejsza pomieszczenia, a biały je uwydatnia to powiązanie odcieni sprawdzi się zarówno w małych jak i dużych łazienkach. Wszystko zależy tak naprawdę od powierzchni wnętrza oraz jego układu. Do średnich łazienek i WC starczą umywalki szerokości 50 cm, podwieszane do ściany, oraz nieraz nawet narożne, które zajmują kłopotliwe do zagospodarowania miejsce. Coraz częściej odchodzi się od standardowej kabiny prysznicowej na myśl kabin typu walk-in, które wykonane są z przeszklonych ścian, montowanych bezpośrednio w podłodze z odpływem prostym, co w efekcie nie wymaga montażu tradycyjnego brodzika. Przy takim rozwiązaniu toaleta od razu zyskuje na innowacyjności. Przeszklony prysznic z zastosowanym odwodnieniem liniowym widocznie oddziela w łazience przestrzeń mokrą od suchej, a tym samym nie ogranicza niezbędnej przestrzeni.

Czerń we pomieszczeniach uznawana jest za dość śmiałą. Może przytłaczać, jednak dobrze dopasowana we mieszkanie nada mu elegancji, klasy, podniosłości. Skupia na sobie wzrok oraz pochłania oświetlenie. Przeważa nad otoczeniem, skupiając uwagę.
Biel oraz czerń to kolory przeciwstawne. W współzależności od preferencji można wyszukać połączenie z większością bieli (wtedy toaleta będzie jaśniejsza) lub z przewagą czerni (taka toaleta będzie wysoce tajemnicza, w nastroju artystycznym). W każdej wersji to połączenia niesamowicie modne i ponad czasowe. W sporych salonach kąpielowych można śmiało postawić szerszą umywalkę podwójną lub dwie mniejsze – najlepiej jedną koło drugiej. Czerń jedynie w postaci blatu, uchwytów, ramy oraz akcentów na posadzce. Czerń pozwoli nam się wyciszyć, da nam poczucie relaksu, spokoju a także bezpieczeństwa. Przy tym złamanie czerni bielą sprawi, że powierzchnię nie będzie monotonna. To od naszego nastroju będzie zależało, czy skupimy się w konkretnym momencie na intymnej czerni, bądź świeżej bieli. Dzięki temu prosta łazienka dynamicznie reaguje na nasze potrzeby. Czarna łazienka to nie jest rozwiązanie łatwe, kompletne i korzystne dla każdego. Na taką aranżację potrzeba amatora Nawet dobrze urządzona toaleta w takiej tonacji znajdzie swoich zagorzałych przeciwników. Wynika to z indywidualnej percepcji kolorów a także zainteresowań. Wrażliwe osoby mogą poczuć się przygnębione oraz osaczone w takim mieszkaniu, podczas gdy inni w takiej scenerii odprężą się oraz zrelaksują. Obojętnie od kolorystyki czarnej, białej czy kolorowej, niewielkie wnętrze można urządzić tak, żeby wizualnie wydawało się większe. Nie musisz więc rezygnować z ciemnych kolorów aranżując małą toaletę. Wszystkie chwyty dozwolone. Szczególnie trudne do czyszczenia w łazience są zakątki pod nigdy (lub prawie nigdy) nieodsuwanymi meblami: pod szafką pod umywalką, za pralką, pod wanną. Zatem na poziomie projektu należałoby zastanowić się nad zakupem podwieszanych mebli, pod jakie zawsze z łatwością dojedziemy mopem. Pralkę o ile powierzchnia na to pozwoli, należałoby postawić w takim miejscu, żeby z obu stron mieć do niej łatwy dostęp. Wanna winna mieć zabudowę pełną, by nie mógł się pod nią gromadzić kurz albo być jej zupełnie pozbawiona, co pomoże czyszczenie podłogi. Decydując się na czarno-białą łazienkę, by nie była zbyt monotonna, warto postawić na różnorodność wzorów. Płytki podłogowe w stylu hiszpańskim, sprawią, że pomimo braku żywych kolorów, Wasze mieszkanie będzie posiadało niepowtarzalny charakter.