Baseny ogrodowe – co musisz wiedzieć?

Woda jest jednym z najciekawszych sposobów na zrelaksowanie i odprężenie całego ciała, jeśli więc możemy skorzystać z jej dobroczynnego wpływu nie w domowej wannie, a na „otwartym” powietrzu – baseny ogrodowe stają się inwestycją godną uwagi.
Najdroższą wersją basenu ogrodowego są tak zwane baseny na stelażu. Są to konstrukcję oparte na określonym stelażu. Baseny takie są zdecydowanie największe, jednak zarówno najdroższe. Większe rodzaje basenów stelażowych mają również możliwość dołączenia filtrów czy podgrzewaczy wody. Ceny tego typu basenów także wynoszą od kilkuset to kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dużo bardziej bezpieczne są baseny na stelażach, ale proporcjonalnie ich cena jest również wyższa. Mają one wielkie rozmiary, dlatego należy właściwie zastanowić się nad ich stałą lokalizacją. Żeby zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem prawidłowej temperatury wody, ustawiamy zbiornik w miejscu nasłonecznionym. Sama woda natomiast nie wystarczy, by maluch się nie nudził. Więc warto zakupić od razu zabawki dedykowane do kąpieli. Jest to nie tylko tradycyjna gumowa kaczka, ale także rozmaite statki oraz łódki (także takie z napędem), zwierzątka, wędki, zabawki grające czy świecące i wiele innych. Montaż zbiornika wraz z dodaną do basenu instrukcją nie sprawia większych problemów. Dwóch sprawnych mężczyzn jest w stanie go postawić w przeciągu paru – kilkunastu godzin. Przed montażem należy zorganizować podłoże. Znakomicie sprawdza się betonowa wylewka. Baseny kąpielowe do ogrodu zapewnią nam korzystanie z nich w dowolnym czasie, bez tłumów oblegających publiczne baseny, w ciszy i spokoju z grupą znajomych twarzy bądź najbliższą rodziną. Zbiornik na stałe postawiony na terenie posiadłości zdecydowanie podnosi też jej cenę ogólną, dzięki czemu w sytuacji sprzedawania domku, możemy uzyskać za niego dużo atrakcyjniejszą cenę. Aktywność ruchowa to najlepsza forma zachowania dobrej kondycji. Każdy wie, iż pływanie jest najkorzystniejszą metodą terapii dla serca, kręgosłupa oraz stawów. Podczas kąpieli w basenie należy także myśleć o kwestiach bezpieczeństwa – zawsze obserwuj dzieci, gdy są w pobliżu wody. Nie zakładaj natomiast, iż dziecko, które umie już pływać, nie jest narażone na ryzyko utonięcia. Obowiązkiem osoby dorosłej jest konsekwentne obserwowanie i kontrolowanie dziecka znajdującego się w wodzie bądź w jej otoczeniu.

Basen dla dzieci stał się w zeszłych latach obecny w niemal każdym ogrodzie. Ceny tych sprzętów są tak różne, iż można przebierać pomiędzy basenami kosztującymi kilkaset złotych i konfiguracjami, których cena podchodzi do kilkunastu tysięcy.
Jeśli będziemy pamiętać o kryciu basenu na noc to efektywnie obniżymy nie jedynie wydatki ogrzewania, ale również ubytki wody na skutek parowania. Przeważnie do przykrywania używa się niedrogie folie słoneczne, tkaniny PCV lub żaluzje. Co ważne, te ostatnie są niesamowicie trwałe a także bezpieczne, bo po takiej powierzchni może poruszać się nawet osoba dorosła. Alternatywą są zadaszenia z lekkich płyt poliwęglanowych i fachowe balony napełnione powietrzem. Niezbędne wyposażenia basenowe stanowią filtry czyszczące wodę. Warto również pomyśleć o akcesoriach polepszających komfort kąpieli – stopniach czy skoczniach oraz oświetleniu uatrakcyjniającym późne kąpiele. Filtr do większych zbiorników ogrodowych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można usunąć wodę i po wymyciu zbiornika, wypełnić go powtórnie. Warto też zaopatrzyć się w siatkę, pozwalającą na wyławianie nieczystości z basenu, np. Owadów lub liści. Przydatny jest też odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża, zbiera brud z podłogi zbiornika. Raz na jakiś czas winniśmy także oczyszczać wodę w zbiorniku. W supermarketach są dostępne specjalne środki tlenowe -oczyszczają one wodę a także, co ważne, nie wywołują nieprzyjemnego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy winno się przykrywać, aby nie trzeba go było często myć. Folia pęcherzykowa pomaga także utrzymać dosyć wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza aniżeli zadaszenie, ale przyda się także mechanizm do jej chowania – w sumie kilka tysięcy złotych.

You may also like...