Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Budynek energooszczędny to zdecydowanie inwestycja na lata. Jednak patrząc na taką inwestycje z perspektywy lat sam musisz sobie odpowiedzieć czy to się opłaca.
Wygląda na to, że nadal często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnorodnym natężeniem), podczas gdy światło oraz wszelkie urządzenia elektryczne działają na znacznych obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, żeby nie było niekontrolowanego napływu mroźnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, iż obsługa domku pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie cieszy się wielką renomą. Wywołane jest to dużymi nakładami finansowymi, które na samym wstępie musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych i instalacji może stanowić w przypadku budynku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy dobrze zaplanowanym oraz wykonanym domku pasywnym koszty zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domów energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym domem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż dom standardowy.

W dzisiejszych czasach domy energooszczędne to już standard. Rachunek jest łatwy, jednorazowa inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach a następnie będzie generować znaczną oszczędność.
Podobnie jak w przypadku domków pasywnych na końcowe wydatki budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie dodatkowe instalacje, które maja przyczynić się do znacznego obniżenia zużycia energii. Domy energooszczędne obejmują mniejsze wykorzystanie prądu, ogrzewania i ciepłej wody. Efekt zyskujemy dzięki często łatwym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle domku, odpowiedniemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu rozkładowi wnętrz. Wielkie przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne i jego ciepło. Na atencję zasługuje też wykorzystanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), czy rekuperatorów, umożliwiających na pozyskiwanie energii z powietrza wydostającego się z domku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione początkowo koszty często zwracają się już po paru latach. W budynkach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, która jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba też liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Należałoby zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w połączeniu z niesamowicie wytrzymałymi fundamentami oraz posadzką umożliwi uzyskać fantastyczne parametry cieplne ścian. Żeby obniżyć zużycie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, analogicznie jak w domach pasywnych, powszechnie wykorzystuje się kolektory solarne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła oraz pompy służące do uzyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i model budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Odnosi się to głównie do domów drewnianych a także tych z bali, jakie bardzo często są nazywane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest wyłącznie chwytliwym mottem. Dobry dom to taki, który jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w którym budujemy.

You may also like...