Oczko wodne – luksus dla każdego?

Efektownie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Należałoby zadbać o szczegóły, gdyż to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być specjalistą, aby samodzielnie wykonać oczko – czytaj dalej!
Zanim wystartujemy z budową należy zaopatrzyć się we wszelkie potrzebne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym albo liną, dzięki którym dokładniej będzie można ocenić kształt oraz wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac potrzebne są poziomica, sznurek do wyznaczania poziomu wody. Pomyśleć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Oświetlenie oczka wodnego można wykonać w postaci lamp stacjonarnych montowanych na brzegu albo jako światło dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co konieczne jest umieszczenie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdować się w suchym miejscu). Dobrym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozciągnięcie nad zbiornikiem siatki zabezpieczającej, ewentualnie systematyczne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest mocno absorbującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy też zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej naturalnie na kamiennej podporze, wśród krzaków, jakie zapewnią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, aby w takich średnich pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest również właściwe zabezpieczenie foli – dzięki temu zmniejszamy niebezpieczeństwo zniszczenia jej przez ostre kamienie a także mocno ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy również użyć zapór kapilarnych dla kłączy a także folii osłaniających przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego to nic trudnego! Do pracy konieczne są standardowe narzędzia, trochę chęci. Warto zapoznać się z naszym wpisem, by uniknąć podstawowych błędów.
Wielkość oczka powinna być przystosowana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać możliwości swobodnego poruszania się po posesji. Jego rozmiar warto dopasować tak, żeby zbiornik podkreślał jedynie stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz zagospodarować do stworzenia wzniesień, na których umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje niebezpieczne i przeciwdziałają patologicznemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której szerokie liście ograniczają dostęp oświetlenia do dna stawu, a tym samym blokują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one również ograniczają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to szczególnie ważne, jeżeli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie wystarczyć. W takim wypadku odpowiednim wyjściem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, którego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać także dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć odpowiednio brzegi oczka wodnego płotkiem bądź murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, zlokalizowanej płytko pod lustrem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem używania gotowej formy jest to, iż da się w ten sposób wykonać wyłącznie małe oczko, skoro gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 140 cm w najszerszym wymiarze. Między kamieniami umieszczamy rośliny, dostosowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie olśniewa, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, bo nawilżają powietrze i przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące słoneczne dni. Projektanci ogrodów zalecają, żeby oczko wodne było zlokalizowane w strategicznym miejscu naszej działki, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, by staw zgrał się z roślinnością ogrodu oraz pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Należy podkreślić, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kontury brzegów.

You may also like...