Kominek w salonie – zobacz wady i zalety!

Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, zaś piec koza w starych mieszkaniach, to mieszkańcy bloków także mogą urządzić sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Aranżując salon z kominem, należy porządnie się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być urządzone wnętrze. Najczęściej decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wykonana w stylu retro z kamienia, kafli bądź cegły lub z wyrobów przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o jednakowo odpowiedni odcień obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie podstawową dekoracją mieszkania, lub także będzie się w nie wtapiał. Należy także pamiętać, iż wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek wolno zastosować także we mieszkaniach tradycyjnych, jak również nowoczesnych. Ogromne znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma również wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci proponują urządzenia przytwierdzone do ściany, kominki dwustronne czy narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne stworzenie obudowy kominka, obok zwyczajnego kamienia możemy dobrać także prostą, ale bardzo efektowną cegłę albo ozdobne kafle, jakie wprowadzą do naszego domu charakter wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w mieszkaniu jest podkreślona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy lub kontrastującym zarówno pod względem faktury, ale i dodatkowo odcienia wykończeniem – kamiennym czy ceramicznym. Kominek często umiejscawia się też przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zazwyczaj umyka najwięcej ciepła. Takie postawienie kominka umożliwi ograniczyć te straty. Dodatkowo takie podejście umożliwia zbudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo odpoczynku na świeżym powietrzu.

Oczywiście kominek kojarzy nam się z hałasem spalanego drzewa. Drewno również znakomicie nadaje się do palenia w kominku, pamiętajmy tylko, iż musi być ono odpowiednio wyrezonowane (inaczej właśnie wysuszone).
Należy jednak pamiętać, że połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej zastosować jeden z jaśniejszych kolorów drzewa – lub zastosować ciemne drzewo, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy również pamiętać, że kominki opalane drzewem potrzebują miejsca na zbieranie drzewa. Ponadto należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z koniecznością znoszenia drzewa. Najlepiej zatem, aby miejsce magazynowania drewna nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zdecydujemy, musimy mieć na uwadze, iż jego wykończenie powinno współgrać ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy wygląd nowoczesny albo tradycyjny, kominek może być centralnym punktem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę wzajemne położenie wobec siebie telewizora, kominka i mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor i kominek koło siebie, w pokoju zamiast atmosfery odpoczynku zapanuje schludny nieład. Architekci mieszkań rekomendują ulokowanie komina i telewizora na przeciwstawnych sobie ścianach, tak by image salonu tworzył zgraną całość. Bezpieczne a także wygodne w obsłudze są również kominki elektryczne Identycznie jak kominki ekologiczne nie potrzebują podawania opału lub odprowadzania spalin, w tym przykładzie natomiast nie dochodzi nawet do powstawania płomienia.

You may also like...