Panele podłogowe – luksus i komfort w jednym!
Decydując się na postawienie domu albo remont mieszkania jedną spośród najważniejszych rzeczy, na której kierujemy swoją uwagę, stanowi posadzka. W tej kwestii od lat królują panele podłogowe, jakie są niesłychanie korzystnym rozwiązaniem, zaś przy tym doskonale wyglądają i naśladują drewnianą podłogę.
Drewniana posadzka może posiadać wiele odsłon, zaś każdy dostrzega inne wartości. Przed rozpoczęciem prac, trzeba sprawdzić, czy posadzka jest równa. Jeżeli nie, należy wziąć szpachlowej masy wyrównującej tak, by powierzchnia była nieskazitelna. Górna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym bądź półmatowym. Im bardziej lśniąca płaszczyzna, tymże mocniejsze odbicie oświetlenia oraz tym mocniejszy odcień. Podłogi z połyskiem lepiej położyć w wnętrzach, które nie są szczególnie intensywnie nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają znacznie bardziej naturalnie i są dedykowane do miejsc bogatych w codzienne światło. W domowych pomieszczeniach panele zapewniają klimatyczny wygląd. Jednak decydując się na panele należy brać te o korzystnych właściwościach a także parametrach. Chociaż panele dość mocno zbierają pył i kurz, to nie powodują istotniejszych problemów przy sprzątaniu. Panele należy czyścić jedynie wilgotną ścierką, jaka nie przekazuje znacznej ilości wody. Producenci sprawnie zdobywają coraz to ciekawsze efekty tworząc choćby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Reguła jest niesamowicie prosta – im wyższa klasa, tym atrakcyjniejszy artykuł. Tymczasem odpowiedni dobór względem klasy używalności może przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie fundamentalne kategorie – do użytku domowego a także do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 grup używalności. Znacząca jest również grubość panela. Im jest grubszy, tym korzystniejszy, bardziej wytrzymały na zniszczenia i zniekształcenia. Solidne jakościowo panele rozpoczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się jedynie ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (zaadaptowane są do instalowania na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele mają wytrzymałe zamki, jakie zapewniają trwałość połączeń w czasie użytkowania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, gdyż niejednokrotnie jakość takich paneli zostawia sporo do życzenia. Natomiast o trwałość na uderzenia informuje odpowiednie oznaczenie.
Panele zrewolucjonizowały wykończenie posadzek. Wciąż rozwijająca się propozycja paneli, jakie coraz bardziej przypominają surowe drewno, pozwolają dodatkowo na wprowadzenie interesujących imitacji albo odniesień stylistycznych.
Żeby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze użytkowe należy przeprowadzić zmiany sposobu korzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem widocznych fragmentów budowy dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeżeli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w bezprzewodowe sterowanie oknem oraz akcesoriami za pomocą pilota bądź przycisku naściennego. Aranżując lokum na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich umieszczenie uzależnione jest od wysokości skosów. Większe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z sufitem. Gdy już wiemy, jaką funkcje przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz wyjątkowo wymagających do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaaranżować, a jeszcze łatwiej umeblować, dlatego warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu dobierzemy do wszelkich narożników, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy ogólnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do aranżacji oraz adaptacji, jednak jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie bardzo uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy wykonać dogłębną analizę poziomu technicznego budynku, a potem zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont wykonać oraz czy będzie nam się to właściwie opłacało.