Co musisz wiedzieć wybierać stelaż do łazienki?

Podwieszone urządzenia sanitarne dają wrażenie lekkich, co wpływa na aranżację ubikacji. Dodatkowo stelaże podtynkowe ułatwiają zachowanie łazienki w czystości. Praktyczne jest zwłaszcza czyszczenie posadzki, której przestrzeń nie jest ograniczona akcesoriami sanitarnymi.
W krajowych sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z wielkim sceptycyzmem, obawiając się głównie zawodności instalacji schowanej w ścianie. Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni wygodne, odpowiednio odporne, a także – podnoszące estetykę oraz praktyczność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego klimatu oraz wydaje się być przestronniejsze. Jednak, aby móc cieszyć się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać właściwy stelaż. Awarie instalacji wodnej to duże koszty, dyskomfort i przede wszystkim stres, którego wolelibyśmy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, że im bardziej oryginalny stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast zauważyć, że w większości przypadków większy wydatek zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem a także praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób prawidłowy zamontowany. Ewentualna nieszczelność, jaka zostanie odkryta już po przygotowaniu zabudowy, może przynieść nam sporo kłopotów. Wybór konkretnej wielkości zabudowy stelaża stanowi o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy niewysokiej zabudowie stelaża przycisk będzie maskowała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje słabości oraz zalety, co świadczy o konieczności dostosowania go do własnych preferencji.

Stelaż do WC a także spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc pakiet podtynkowy do WC, posiada szereg cech pozytywnych. Pośród zalet z zastosowania tego rozwiązania można wyróżnić, oprócz schowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, łatwe utrzymanie higieny wokół toalety.
Najczęstszym rodzajem stelaży podtynkowych są te dedykowane do mis WC. Jednocześnie ich użycie w łazience jest niezwykle eleganckie i praktyczne. Zamontowanie podwieszanej miski WC czy bidetu zapewnia poczucie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem tylko ceramika a także włącznik spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie czystości zarówno samej ceramiki, jak również podłogi w jej otoczeniu. Dopasowując stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają podobnie i łatwo może dojść do omyłki sięgając na półkę z asortymentem. Towary do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do lokowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużo łatwiejszym i szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, jaka jest zbudowana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalne wsporniki, które ułatwiają montaż. Warto podkreślić, że możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również użyć płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, jakie dzięki większej odporności w zestawieniu z płytami karton-gips mogą być stosowane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy osiągnąć niezbędne w łazience półki bądź możemy stworzyć wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić a także wkomponować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej przestrzeni w małych łazienkach.

You may also like...