Ogrzewanie podłogowe – luksus oraz komfort w jednym!

W wybranych przypadkach łączna zdolność grzewcza, którą może zapewnić ciepła podłoga, może okazać się nieodpowiednia do zabezpieczenia strat ciepła w pomieszczeniu. Podłoga nie może być nadmiernie gorąca, gdyż idąc po niej, odczuwalibyśmy dyskomfort. Aby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić dodatkowy formularz. Gwarancja zawiera wszystkie wymogi, które należy spełnić i wyraźnie określa sposób rozpatrywania reklamacji, żeby uniknąć możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego właściwym użytkowaniu oraz serwisowaniu. Jak sprawdzić czy wszystko przebiega poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed sezonem grzewczym? Przed otwarciem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeśli ciśnienie w instalacji jest zbyt marne to sygnał, że musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim widocznym punktom instalacji czyli w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Bezsprzeczną korzyścią ogrzewania podłogowego jest jednakowe rozchodzenie się ciepła. Przy normalnym kaloryferze ciepło oddawane jest w miejscu zainstalowania grzejnika oraz wtedy dopiero rozchodzi się po domu. Przed całkowitym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy wskazane jest przeprowadzenie próby szczelności poprzez wypełnienie rur wodą. Gdy warstwa rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed stawianiem na nim posadzki, aby wylewka właśnie się związała oraz utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy także odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym etapie można podejść do układania podłogi. Na ogrzewaniu podłogowym idealnie sprawdzają się podłogi z kamienia a także posadzek ceramicznych – materiałów, jakie znakomicie przenoszą ciepło. Dodatkowo materiały użyte do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają odpowiednich atestów a także muszą sprawdzać się w wysokiej ciepłocie. Ze względu na dużą ilość wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem oraz posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z rad wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest kłopotliwe i zdecydowanie niezdrowe. Dlatego nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednak odnoszenie tego do podgrzewanej podłogi nie ma głębszego sensu, bo jej temperatura praktycznie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba odpoczywająca z głową blisko pół metra nad posadzką nie jest w stanie poczuć, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej wypoczynku. Zatem też porównanie pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest wyjątkowo efektywne pod względem oszczędności w produkcji energii oraz jej późniejszego wykorzystania. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy oddanych do adaptacji. Najczęściej lokale takie nie są podłączone do publicznej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas swobodę wyboru.

You may also like...