Aranżacja balkonu – zobacz wady i zalety!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne surowce, warto zakupić drewniane osłony na donice czy wybrać ceramikę, jaka prezentuje się estetycznie, a w dodatku jest wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem dla kondycji roślin balkonowych – czytaj więcej!
Na niewielkie tarasy najlepiej wybierać składane krzesła, które po rozłożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy schowamy do skrzyni. Oryginalnym rozwiązaniem są także stoliki montowane na balustradzie albo w ścianie budynku. Takie gotowe elementy wyglądają efektownie i nie zabierają dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku niewielkich tarasów warto też wykorzystać powierzchnię ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki bądź doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony naokoło barierki. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo mały balkon można znaleźć odpowiednio komfortowe rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można efektownie oświetlić tworzą czarodziejski klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy a także światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na szerszym natomiast można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Niezwykle popularnym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z balkonami z okresów PRL. Obecnie wracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Światło świeci najmocniej i najdłużej, dlatego balkony południowe zapewniają największe możliwości wyboru roślin ciepło a także światłolubnych. Sprawdź nasze projekty i dowiedz się jak urządzić swój balkon.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich wygląd jest dobry (są odpowiednio przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich estetyka i stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez trudności poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji podłogi na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy posadzka na tarasie nie potrzebuje gruntownej zmiany, a uszkodzone są jedynie poszczególne płytki, warto poddać naprawy tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młotka a także dłuta delikatnie stłuc kafelek i wyjąć złamane kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i doniczkach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się ładną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem bardzo ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę nasłonecznienie. Ważne jest również, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, ale nadal będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przeanalizować.

You may also like...