Schody drewniane – czy to dobry pomysł?

Schody to niezmiernie istotny czynnik aranżacyjny każdego budynku. Wybór jest wielki, dlatego przed kupnem należy przygotować analizę naszych potrzeb a także kosztów, żeby uniknąć rozczarowania.
Schody drewniane są elementami budynku ułatwiającymi przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą mieć budowę samonośną lub zostać przymocowane na wylewce betonowej. Do wykonania schodów najczęściej używa się drewno rodzime (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, eleganckie schody pochodzą z drzewa egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niesłychanie istotna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowe i wodne. Pierwszy rodzaj jest produkowany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak i połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną warstwę. Lakier połyskujący jest zasadniczo bardziej efektowny a także pasuje do eleganckich, niekonwencjonalnych pomieszczeń, należy jednak pamiętać, że każde zarysowania i wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i osoby stare, często ułomne, a także najmłodsi. Z jednej strony struktura musi być odporna na wieloletnie obciążenia, a z innej dobrze zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

W strefie aranżacji pomieszczeń praktyczne rozwiązania niejednokrotnie są najlepsze oraz dają najbardziej oryginalne rezultaty. Powyższe stwierdzenie sprawdza się znakomicie w tematyce schodów wykonanych z drzewa.
Projektując schody warto skorzystać z usług stylisty mieszkań, który pomoże urządzić optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na dobrą jakość a także solidność, dlatego do produkcji naszych schodów należy wybrać trwałe drzewo suszone odpowiedniej wilgotności. Właśnie tak dopasowany naturalny materiał będzie idealnie mocny a także odporny, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Szczególnie rekomendujemy schody z drzewa dębowego oraz bukowego, które wyróżniają się dużą twardością, solidnością i odpornością na wycieranie. Godną polecenia ofertą są również schody jesionowe, jakie właściwie nie ustępują dębowym a także bukowym pod względem wytrzymałości, a cechują się dodatkowo efektownym ubarwieniem i prążkowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od kształtu i rozmiarów oraz dobranych materiałów wykończeniowych. Bardzo drogie może być np. drzewo egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego czy sosnowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie świetnie prezentują się w pomieszczeniach niekonwencjonalnych. Wybierają schody do naszego domu należy także uwzględnić ogólny Projekt całej aranżacji tak żeby schody do niej pasowały. Schody są lekkie a także nie zabierają optycznie zbyt wiele przestrzeni, przy czym nadają wnętrzu niepowtarzalnego nastroju, dlatego warto w nie zainwestować.

You may also like...