Inteligentny dom – sprawdź jak uniknąć błędów!

Inteligentny budynek, wydawać się może, iż to luksus dla milionerów – jednak nic bardziej mylnego! Plan inteligentnego lokalu kosztuje kilka tysięcy a jego realizacja może przebiegać etapami.
Dzięki funkcji przypisywania przycisków do grup elementów oświetlenia, operowanie oświetleniem w całym domu jest wiele praktyczniejsze. Stawiając na budynek z pełną automatyką będziesz mógł manipulować zasłonami, markizami, światłem, bramą garażową, lub wjazdową nie ruszając się z fotela. Zaletą z stosowania inteligentnego systemu jest możliwość dołączenia w każdej chwili nowego urządzenia. Dzięki specjalnym ustawieniom, taki budynek dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas i pieniądze oraz monitorować to, co się w nim dzieje podczas naszej nieobecności. Czujemy się, więc dzięki niemu bezpieczniej oraz wygodniej. Budząc się w środku nocy idziemy na korytarz. Nasz ruch rejestruje czujka alarmowa, natomiast system wie, iż początek ruchu nastąpił wewnątrz budynku oraz, że był poprzedzony odblokowaniem drzwi w sypialni. System wie również, że z powodu późnej godziny, w domku jest ciemność oraz po to by nas nie oślepić włączy oświetlenie jedynie na 30% mocy. Po znalezieniu przez czujkę ruchu w przedpokoju na parterze, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, bowiem system jest zgrany z aktualnym systemem dnia oraz wie, że budzik jest ustawiony na konkretną godzinę. Wracając do sypialni wyłaczamy całe oświetlenie jednym guzikiem, natomiast system alarmowy po upływie paru minut wraca to trybu czuwania. Ciężko odpowiedzieć wprost na pytanie, ile kosztuje taki czy inny system, bo (nie licząc projektu, który zawsze powinien kosztować parę tysięcy złotych, choć kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne motywy, a więc i koszty składowe.

Automatyka domów w Polsce jeszcze niedawno była skierowana do niewielkiego grona osób. Już dziś inteligentne instalacje stają się nierozłącznym aspektem naszego życia.
Jeśli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest zadowalający (są dobrze przyklejone, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda i przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo popularną i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest wysoki, a z montażem bez komplikacji poradzimy sobie samodzielnie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość wielokrotnej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do następnej wiosny. Kiedy posadzka na balkonie nie wymaga kapitalnej zmiany, a uszkodzone są wyłącznie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, następnie za pomocą młotka a także dłuta ostrożnie rozbić płytkę i wyjąć złamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na tarasach na których panuje półcień, temp. jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej zachowuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często nawadniać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się słoneczną pogodą przez pełny rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego niezwykle ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, ale nadal będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków rozkwitających tylko na żółto, biało czy czerwono, bądź do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w domku. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze przemyśleć.

You may also like...