Aranżacja poddasza – postaw na innowację!
Aranżacja poddasza w domku jednorodzinnym zazwyczaj jest wielkim wyzwaniem. Koszt modyfikacji oraz ocieplenia poddasza mieszkalnego zależny jest od jego późniejszego przeznaczenia użytkowego, rozmiarów a także własnych prywatnych preferencji.
Na poddaszu równie dobrze można przygotować dodatkowe sypialnie, łazienkę, albo tradycyjny schowek. Do stworzenia orientacyjnego kosztorysu obowiązkowe będzie dokładne obliczenie rozmiarów całego pomieszczenia. Skosy są integralnym elementem większości wnętrz urządzanych na poddaszu. Wprawdzie ich zaaranżowanie bywa uciążliwe. To częste, lecz mylne rozumowanie, szczególnie w przykładzie poddasza niewielkiego albo stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc wykorzystać ustronność oraz miły klimat poddasza, możemy urządzić w nim biblioteczkę wraz z stanowiskiem do lektury. W tym projekcie warto zamówić utworzenie regałów na lektury dostosowanych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie wykorzystamy wszelkie zakamarki, a domowa biblioteka nabierze szczególnego charakteru. Aranżując kącik do czytania, zdecydowanie musimy wspominać o dobrym oświetleniu, które nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być powodem wielkich kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to wyjątkowa przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda gromadzić się będzie na ściankach oraz stropie w konsekwencji, czego w mieszkaniu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach struktury, które wymagają określonej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część zaś wręcz odwrotnie. Biurko winno natomiast być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie kłopotu ze światłem dziennym. Ponadto, w takim projekcie, warto też wspominać konieczności doposażenia okien w rolety albo zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z gorącym, intensywnym słońcem wdzierającym się przez okna.

Urządzając pomieszczenia na poddaszu warto używać naturalne materiały. Najłatwiej zrobić to, wykańczając podłogę drewnem. Jeśli drewniany parkiet jest poza naszym zasięgiem, można pokusić się na panele podłogowe lub chociażby imitację drewna. Barwa drewna wyjątkowo korzystnie działa na nasze zmysły i sprawia, że aranżacja pomieszczenia na poddaszu staje się przytulny.
Aby poddasze mogło zostać oddane do aranżacji na poddasze użytkowe należy wykonać zmiany sposobu wykorzystania obiektu budowlanego. Bez względu na to w jakim fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych elementów konstrukcji dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie ukrywaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota lub przycisku naściennego. Aranżując wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozstawienie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od ostrości skosów. Wyższe partie poddasza to kapitalne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, jaką funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet i najbardziej wymagających do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż powierzchnia pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez problemu dobierzemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy generalnie nie należą do najprzyjemniejszych przestrzeni do projektowania i adaptacji, natomiast jest kilka wytycznych i stałych, których przestrzeganie zdecydowanie pomoże nam adaptację poddasza. Zanim jednak przystąpimy do działania, musimy wykonać dokładną ocenę stanu technicznego obiektu, oraz potem odpowiedzieć sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie ten remont zrealizować oraz czy będzie nam się to oczywiście opłacało.